VOLVO189
Dołączył: 07 Gru 2006
Posty: 1257 Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: MINSK MAZOWIECKI
|
Wysłany:
Nie 20:28, 25 Wrz 2011 |
|
[link widoczny dla zalogowanych]
Samochód pożarniczy, wóz strażacki, beczkowóz – specjalnie oznakowany i przygotowany samochód używany przez straż pożarną albo inną jednostkę ochrony przeciwpożarowej do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych lub innych działaniach statutowych (np. prewencyjnych). W większości państw świata wozy strażackie malowane są na czerwono, są także uprzywilejowane w ruchu drogowym.
Pojazdy strażackie są oznaczone w większości krajów uniwersalnym numerem umożliwiającym identyfikację wozu w czasie akcji. W Polsce oznaczenie takie nazywane jest numerem operacyjnym i składa się z trzech elementów. Pierwszym jest trzycyfrowy numer (prefiks), określający powiat oraz typ jednostki. Drugim jest oznaczenie jednoliterowe województwa (zgodne z wyróżnikiem województwa na obecnych tablicach rejestracyjnych, z trzema wyjątkami: m.st. Warszawy – W; woj. mazowieckiego (bez Warszawy) – M; oraz jednostek centralnych Państwowej Straży Pożarnej, np. Komendy Głównej – [A]). Ostatnim jest dwucyfrowy numer pojazdu (sufiks), który w wypadku pojazdów PSP oznacza również typ pojazdu. W wypadku pojazdów należących do innych jednostek ochrony przeciwpożarowej jest to po prostu kolejny numer pojazdu w danej kategorii jednostek w powiecie. Stosuje się także dodatkowo (głównie literowe) oznaczenia charakterystyki pojazdu. Zwykle nie są one malowane na wozach.
Do 2002 roku numer operacyjny składał się z 2 części w układzie XX-YYZZ lub 3 części w układzie XX-YY-ZZ. XX - numer województwa. Województwo Warszawskie miało 01 [potrzebne źródło] pozostałe województwa dostawały kolejne numery w kolejności alfabetycznej nazw Województw. YY - numer jednostki w danym województwie. ZZ - typ i numer pojazdu.
Spis treści [ukryj]
1 Oznaczenia charakterystyki pojazdu stosowane w Polsce
1.1 Oznaczenia tradycyjne
1.2 Oznaczenia unijne
1.2.1 Przykładowe oznaczenie samochodów
2 Pojazdy historyczne
Oznaczenia charakterystyki pojazdu stosowane w Polsce[edytuj]
Oznaczenia tradycyjne[edytuj]
W Polsce stosuje się najczęściej oznaczenia zgodne z normą PN-79/M-51300 (Od roku 2000 została zastąpiona przez PN-EN 1846-1) . Określają one najważniejsze cechy pojazdu: (w tej kolejności)
typ pojazdu,
klasę wagową,
typ i wyposażenie pojazdu specjalnego lub wyposażenie pojazdu gaśniczego.
Po grupie liter występuje grupa cyfr oznaczających:
– pierwsza pojemność zbiornika w metrach sześciennych
– druga wydajność autopompy w hl/min
– druga wydajność motopompy w hl/min
Np. pierwszy w poniższej tabelce samochód posiada oznaczenie GCBA 5/24 co oznacza: pojazd gaśniczy ciężki posiadający zbiornik wodny i autopompę, zbiornik o pojemności 5 metrów sześciennych. autopompa o wydajności 24 hl/min.
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Podział i charakterystyka samochodów pożarniczych
W Polsce stosuje się najczęściej oznaczenia zgodne z normą PN-79/M-51300. Norma ta została zastąpiona przez PN-EN 1846-1 (Od chwili ratyfikacji Traktatu ateńskiego w 2004 r., na mocy którego Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, Polskie Normy dostosowywane są do Europejskich Norm Zharmonizowanych i mają oznaczenie PN-EN).
Samochód pożarniczy: to samochód używany do zwalczania pożarów i/lub ratownictwa.
Samochód gaśniczy: to samochód przystosowany do przewożenia ludzi i środków technicznych przeznaczonych do prowadzenia samodzielnej akcji gaśniczej.
Samochód specjalny: to samochód przystosowany do przewozu ludzi oraz sprzętu potrzebnego do wykonywania zadań specjalny przy akcjach ratowniczych.
Samochód ratowniczo – gaśniczy: jest to połączenie samochodu gaśniczego ze samochodem specjalnym.
Kontener wymienny: to kontener specjalnego przeznaczenia, który może być nakładany na odpowiedni pojazd i zdejmowany z tego pojazdu.
KLASY POŻARNICZYCH SAMOCHODÓW RATOWNICZO - GAŚNICZYCH
1. w zależności od rzeczywistej masy całkowitej pojazdu wg. Polskiej Normy PN-79/M-51300 (została zastąpiona przez normę unijną) :
klasa lekka (L): do 7,5 t
klasa średnia : od 7,5 do 14 t
klasa ciężka (C): powyżej 14 t
2. w zależności od zdolności do poruszania się na określonych nawierzchniach:
kategoria 1 – miejskie to pojazdy samochodowe przeznaczone do poruszania się po drogach o twardej nawierzchni,
kategoria 2 – uterenowione to pojazdy samochodowe zdolne do poruszania się po wszystkich drogach o twardej nawierzchni i w ograniczonym zakresie poza tymi drogami,
kategoria 3 – terenowe to pojazdy samochodowe zdolne do poruszaniasię po wszystkich drogach i bezdrożach.
OZNAKOWANIE SAMOCHODÓW POŻARNICZYCH
W Polsce stosuje się najczęściej oznaczenia zgodne z normą PN-79/M-51300. Określają one najważniejsze cechy pojazdu: (w tej kolejności) typ pojazdu, klasę wagową, typ i wyposażenie pojazdu specjalnego lub wyposażenie pojazdu gaśniczego, np.:
C - 2 - 5 - 6000 - 9/4000 - 2
C – klasa ciężka,
2 – kategoria uterenowienia,
5 – ilość osób w kabinie,
6000 – pojemność zbiornika na wodę w [ l ],
9/4000 – parametry pompy (wydajność 4000 [ l/min] przy ciśnieniu 9 [bar] ),
2 – agregat prądotwórczy.
Oznaczenia literowe samochodów pożarniczych:
G – gaśniczy
C – ciężki (powyżej 12t)
L – lekki (do 3,5t)
M - motopompa [hl/min]
A - autopompa [hl/min]
B - zbiornik wody [m3]
Pr - proszkowy [kg]
Sn - śniegowy [kg CO2]
S - specjalne:
D - drabina [m]
H - podnośnik hydrauliczny[m]
W - wężowy [m]
Z - cysterna [m3]
Dz - dźwig [t]
On - oświetleniowy [kW]
Kn - kontenerowy
Kw - kwatermistrzowski
Op - operacyjny
Dł - dowodzenia i łączności
San - sanitarny
Wys - wysokościowy
Wt - z wyposażeniem warsztatowym
T - ze sprzętem do katastrof budowlanych i innych
P-gaz, P-dym - z urządzeniami przeciw gazowo – dymnymi
Rd, Rt, Rch, Rw - ratownictwo drogowe, techniczne, chemiczne, wodne
R - rozpoznania
np. GCBA – samochód gaśniczy ciężki ze zbiornikiem wody o pojemności 5 m3 autopompa o wydajności 24 hl/min, środek pianotwórczy 10 % pojemności zbiornika
SPRZET
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim
SPRZĘT
GCBA 4/30 Jelcz 011R
Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy posiadający na swoim wyposażeniu zbiornik na wodę o poj. 4m3, autopompę o wydajności 3000 l/min, oraz podstawowy sprzęt ratowniczo-gaśniczy jak aparaty powietrzne, piły do cięcia drewna, betonu i stali, podstawowy sprzęt do działań ratownictwa chemiczno-ekologicznego, sprzęt ratownictwa medycznego, sprzęt oświetleniowy przewoĽny i przenośny, a także sprzęt i armatura wodno-pianowa.
[link widoczny dla zalogowanych]
SH 24 D podnośnik hydrauliczny 24-metrowy z drabiną
Samochód specjalny (podest ruchomy samojezdny) przeznaczony do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych na wysokości do 25m, posiadający specjalny pomost (kosz roboczy)o max.udźwigu 265kg. Wspólnie z wysięgnikiem teleskopowym zamontowana jest drabina wysuwana automatycznie o wysięgu 24m.Samochód posiada suchy pion (linia wężowo-rurowa nie nawodniona) zakończony działkiem wodno pianowym.
[link widoczny dla zalogowanych]
GLBAt 1/2,5 Renault Mascot
Lekki samochód ratowniczo-gaśniczy posiadający zbiornik na wodę o poj. 1000 l, zbiornik ze środkiem pianotwórczym o poj. 100 l, autopompę wysokociśnieniową o wydajności 250 l/min (przy ciśnieniu 40 atm) ze zwijadłem szybkiego natarcia (zasięg 80 m) oraz podstawowy sprzęt ratowniczo-gaśniczy jak piły spalinowe do cięcia drewna, betonu i stali, podstawowy sprzęt do działań ratownictwa technicznego ( w tym duży zestaw narzędzi hydraulicznych), sprzęt burzący , podstawowy sprzęt do działań ratownictwa chemiczno-ekologicznego w tym ubrania pełnej ochrony chemicznej, aparaty powietrzne, a także niezbędny sprzęt i środki do działań w zakresie ratownictwa ekologicznego, ratownictwa medycznego, sprzęt oświetleniowy przewoĽny i przenośny wraz z elementami do oznakowywania terenu działań . Samochód wyposażony jest także w wciągarkę elektryczną o max. uciągu do 3,5 t.
[link widoczny dla zalogowanych]
GBA 2,5/16 - Star (MAN)1566 6x6
Średni samochód ratowniczo-gaśniczy z napdem terenowym 6x6 posiadajacy na swoim wyposażeniu zbiornik na wodę o poj. 2,5m3, zbiornik ze środkiem pianotwórczym o poj. 250 l, autopompę dwustopniową o wydajności 1600 l/min z dwoma zwijadłami szybkiego natarcia (kady zasięg 80 m) przy wysokim ciśnieniu (40atm) 400 l/min, oraz podstawowy sprzęt ratowniczo-gaśniczy jak aparaty powietrzne, piły do cięcia drewna, betonu i stali,spprzęt burzący, podstawowy sprzęt do działań ratownictwa ekologicznego, a także sprzęt i armatura wodno-pianowa.sprzęt oświetlający teren dziaań. Samochód wyposażony jest także w wciągarkę mechaniczną o max. uciągu do 7,5 t.
[link widoczny dla zalogowanych]
GBA 2,5/16 - Renault Midlum 4x4
Średni samochód ratowniczo-gaśniczy posiadający na swoim wyposażeniu zbiornik na wodę 2,5m3, autopompę dwustopniową o wydajności 1600 l/min, a przy wysokim ciśnieniu (40atm) 250 l/min, oraz podstawowy sprzęt ratowniczo-gaśniczy jak aparaty powietrzne, piły do cięcia drewna, betonu i stali, podstawowy sprzęt ratownictwa technicznego wraz ze sprzętem burzącym, podstawowy sprzęt do działań ratownictwa chemiczno-ekologicznego, wraz ze specjalistycznym sprzętem jak ubrania pełnej ochrony chemicznej, pompa do przetłaczania cieczy niebezpiecznych, a także niezbędny sprzęt i środki do działań w zakresie ratownictwa ekologicznego, sprzęt ratownictwa medycznego, sprzęt oświetleniowy przewoźny i przenośny, a także sprzęt i armatura wodno-pianowa.
[link widoczny dla zalogowanych]
GBA 2,5/16 - Renault Midlum 4x4
Średni samochód ratowniczo-gaśniczy posiadający na swoim wyposażeniu zbiornik na wodę 2,5m3, autopompę dwustopniową o wydajności 1600 l/min, a przy wysokim ciśnieniu (40atm) 250 l/min, oraz podstawowy sprzęt ratowniczo-gaśniczy jak aparaty powietrzne, piły do cięcia drewna, betonu i stali, podstawowy sprzęt ratownictwa technicznego wraz ze sprzętem burzącym, podstawowy sprzęt do działań ratownictwa chemiczno-ekologicznego, wraz ze specjalistycznym sprzętem jak ubrania pełnej ochrony chemicznej, pompa do przetłaczania cieczy niebezpiecznych, a także niezbędny sprzęt i środki do działań w zakresie ratownictwa ekologicznego, sprzęt ratownictwa medycznego, sprzęt
oświetleniowy przewoźny i przenośny, a także sprzęt i armatura wodno-pianowa.
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
ciężki samochod ratowniczo-gaśniczy GCBA 10/50 na podwoziu Scania
[link widoczny dla zalogowanych]
Samochód przeznaczony jest do gaszenia pożarów dużych obiektów przemysłowych, handlowych, użyteczności publicznej, inwentarskich w rejonach o gęstej zabudowie i niewystarczalnym zaopatrzeniu wodnym oraz do gaszenia pożarów lasów. Pojazd będzie wykorzystywany również do likwidacji innych miejscowych zagrożeń, szczególnie w ratownictwie chemiczno-ekologicznym.
Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 10/50 na podwoziu Scania o napędzie 6 x 6, wyposażony jest w:
zbiornik na wodę o pojemności 10000 l,
zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 1000 l,
autopompę o wydajności 5000 l/min.,
działko wodno-pianowe o wydajności 3200 l/min, sterowane z kabiny załogi,
instalację zraszaczową do neutralizacji skażeń.
Wraz z samochodem nasza komenda otrzymała:
sprzęt i armaturę wodno-pianową,
sprzęt ratownictwa technicznego,
pompę pływającą,
sprzęt pomiarowo-wykrywczy,
ubrania gazoszczelne i żaroodporne,
sprzęt do ratownictwa lodowego.
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych][link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
RAZEM
[link widoczny dla zalogowanych]
Komenda Wojewodztwa Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
OSP
gm. Cegłów
gm. Dębe Wielkie
gm. Dobre
gm. Halinów
gm. Jakubów
gm. Kałuszyn
gm. Latowicz
gm. Mińsk Maz.
gm. Mrozy
gm. Siennica
gm. Stanisławów
gm. Sulejówek
FILMIKI
POWÓDZ
http://www.youtube.com/watch?v=c2qvjZyaf4A&feature=channel_video_title
http://www.youtube.com/watch?v=qfjZYbzB9JY&feature=channel_video_title
WYPADEK BECZKI POD IGNACOWEM DK2
http://www.youtube.com/watch?v=8t1n1KjP-Eo&feature=channel_video_title
http://www.youtube.com/watch?v=V7KUouvq5CY&feature=channel_video_title
http://www.youtube.com/watch?v=Q2t-yGqYd0w&feature=channel_video_title
http://www.youtube.com/watch?v=Ub7T4cp9QIE&feature=channel_video_title
http://www.youtube.com/watch?v=-G-8uIOVJRE&feature=channel_video_title
POWRÓT TO SWOICH JEDNOSTEK
http://www.youtube.com/watch?v=CYDO1ckbv_0&feature=channel_video_title
Środki gaśnicze
Środek gaśniczy powoduje przerwanie procesu palenia. Są to substancje służące do gaszenia płomieni i miejsc żarzących się. Do najważniejszych środków gaśniczych należą:
- woda (schładza materiał palny. Para wodna rozcieńcza środowisko reakcji),
- piana (odcina dostęp tlenu i schładza materiał palny),
- tlenek węgla(IV) (gaszenie instalacji elektrycznych, palących się cieczy),
zmniejszając stężenie - chlorowcowe pochodne węglowodorów, służą do gaszenia instalacji elektrycznych, działają jako inhibitorywolnych rodników w płomieniu,
- proszki (zawierają NaHCO3, KHCO3 zmieszane z mocznikiem, tlenkami żelaza i krzemianami sodu, rozkładają się z wydzieleniem tlenku węgla(IV), mogą być użyte do gaszenia płynów łatwo palnych, instalacji elektrycznych),
- NaCl (chlorek sodowy, służy do gaszenia metali),
- NH4H2PO4 (do gaszenia celulozy),
- związki boru, piasek, ziemia, cement.
Woda nie może być używana do gaszenia obwodów elektrycznych, płonącego koksu, płynów łatwo palnych lub sproszkowanych metali, ponieważ ulega wówczas rozkładowi z wydzieleniem wodoru.
WODA (tlenek wodoru, oksydan) jest najpowszechniejszym i zarazem najbardziej dostępnym środkiem gaśniczym w prawie każdym rejonie świata. Ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne używana do gaszenia większości grup pożarów.
Woda w zetknięciu z ciałem o wysokiej temperaturze pobiera z niego duże ilości ciepła. Jak wyliczono 1 g wody do wrzenia pobiera 100 cal i zamieniając się na parę dalsze 539 cal (temperatura wrzenia pod ciśnieniem 1 atm: 99,97 °C = 373,12 K). Powstająca z wody przy temperaturze ognia para wodna (z 1 litra wody w temperaturze 101,76 stopnia Celcjusza i ciśnieniu 107873 N/m2 powstaje 1510l pary) rozrzedza powietrze, zmniejszając zawartość tlenu, a tym samym utrudniając palenie się.
Woda może być podawana do pożaru jako strumień zwarty, kroplisty lub mgłowy. Zwarty strumień wody podaje się na duże pożary i na obiekty objęte ogniem w trudno dostępnych miejscach. Strumienie kropliste i mgłowe są bardziej skuteczne ze względu na większą powierzchnię styku wody z palącym się materiałem i nie powodują dodatkowych szkód. Ponadto cząsteczki wody „rozrzedzają” powietrze przez co hamują proces spalania. Cząsteczki wody osadzają dym i inne gazowe produkty spalania, co pozwala prowadzić w bardziej efektywny sposób np. akcję ewakuacyjną.
Piany zostały podzielone na trzy typy:
* piana ciężka
* piana średnia
* piana lekka.
Zaletami pian gaśniczych jest ich wysoka skuteczność, powodują znacznie mniejsze szkody niż woda. Wadami jest ich koszt, krótki okres pracy oraz trudna dostępność.
Podręczny sprzęt gaśniczy
Do samodzielnego gaszenia pożarów w „zarodku” służą tzw. podręczny sprzęt gaśniczy do którego należą: woda, piasek, gaśnice, koce gaśnicze, hydronetki, agregaty gaśnicze, bosaki, siekiery, łopaty, drabiny, wiadra.
Najczęściej wykorzystywane są koce gaśnicze i gaśnice (ze względu na wygodę użycia, dostępność i efektywność). Posiadają one wyraźne oznaczenia literowe świadczące o tym, do gaszenia jakiego rodzaju pożaru są przeznaczone:
A Ciała stałe pochodzenia organicznego, przy spalaniu których występuje zjawisko żarzenia (drewno, papier),
B Ciecze płynne i stałe topniejące w skutek ciepła (benzyna, rozpuszczalniki, smoła, topiące się tworzywa sztuczne),
C Gazy palne (gaz ziemny, acetylen, propan-butan),
D Pożary metali (magnez, sód, uran),
F Pożary tłuszczów (Pożary tłuszczów i olejów w urządzeniach kulinarnych. Wyróżnienie tej klasy wynikło z tego, że tłuszcze spożywcze w czasie ich użytkowania (np. smażenie) mają wysoką temperaturę, co utrudnia ich gaszenie, gdy są w większej ilości (np. urządzenia kuchenne stosowane w restauracjach), ponieważ po ich ugaszeniu mogą znów zacząć się palić, gdy znów dotrze do nich tlen z powietrza. Niebezpieczeństwo pożarów tej grupy wynika również z tego, że przy próbie ugaszenia takiego pożaru wodą może nastąpić wyrzut palącego się tłuszczu co gwałtownie może powiększyć strefę spalania. )
Do kwietnia 2006 grupa E obejmowała pożary grup A, B, C i D w pobliżu urządzeń elektrycznych.
Do gaszenia każdego z nich należy używać odpowiednich środków gaśniczych:
do grupy A - woda, piana gaśnicza, proszek gaśniczy, dwutlenek węgla.
do grupy B - piana gaśnicza, proszek gaśniczy, dwutlenek węgla, halon;
do grupy C - proszek gaśniczy, dwutlenek węgla, halon;
do grupy D - proszek gaśniczy, dwutlenek węgla, halon.
Należy pamiętać o tym, że przy użyciu gaśnic (żadnego typu) nie można gasić płonących na ludziach ubrań ze względy na bardzo niską temperaturę środka gaśniczego (należy to robić przy użyciu koca gaśniczego), obowiązuje również całkowity zakaz gaszenia wodą lub gaśnicami pianowymi urządzeń pod napięciem (grozi to porażeniem prądem), metali oraz karbidu. Przy użyciu wody nie należy gasić również tłuszczy, paliw oraz olejów.
Gaśnica pianowa
Jest przeznaczona do gaszenia pożarów grupy A i B. Jest wykonana z metalowego pojemnika o kształcie cylindrycznym, na którym znajduje się pyszczek do wytrysku środka gaśniczego, zbijak do uruchomienia gaśnicy, uchwyty i instrukcja jej obsługi. Wnętrze gaśnicy wypełniają środki alkaliczne w roztworze wodnym środka pianotwórczego oraz kwas w podwieszonym pojemniku. Po uruchomieniu gaśnicy, czyli po uderzeniu zbijakiem o twardy przedmiot, następuje zmieszanie obu cieczy, wydzielanie dużej ilości węgla, tworzenie się piany i podwyższenie ciśnienia, które wy-rzuca pianę na zewnątrz.
Gaśnica śniegowa
Przeznaczona do gaszenia pożarów grupy B, C i D. Do wyrzucania środka gaśniczego służy dysza wylotowa połączona z korpusem elastycznego węża. W głównej części ma zawór i dźwignię do uruchomienia gaśnicy, a z boku uchwyt. Wnętrze gaśnicy jest wypełnione ciekłym dwutlenkiem węgla, który po otwarciu zaworu wydostaje się na zewnątrz, gwałtownie się rozpręża i przechodzi w stan gazowy.
Gaśnica proszkowa
Zawiera proszek gaśniczy pod stałym ciśnieniem np. azot lub gaz. Znajduje się on w dodatkowym zbiorniku.
Hydronetka
Przenośny pojemnik wyposażony w zbiornik, pompkę tłoczną i wężyk z prądowniczką. Zawiera ok 15 l wody
Gaśnica halonowa
Wypełniona cieczą o bardzo niskiej temperaturze parownia. W trakcie gaszenia wydzielają się gazy, które są szkodliwe dla zdrowia. Obecnie wycofuje się z użycia gaśnice halonowe.
Koc gaśniczy
Wykonany z tkaniny niepalnej o powierzchni ok. 2 m2. Kocem okrywamy źródło ognia, a obrzeża dokładnie dociskamy do podłoża, dzięki czemu ograniczamy dostęp tlenu do palącego się materiału
Agregat gaśniczy
Sprzęt gaśniczy mający zapas środków w ilości większej niż 20 kg ((od 25 kg do 750 kg). Są wyposażone w kółka. Dzielimy na agregaty: pianowe, halonowe, proszkowe i śniegowe.
Należy pamiętać o okresowych przeglądach. Zabezpieczy to nas przed tragicznymi niespodziankami i zagwarantuje, że sprzęt gaśniczy zadziała zawsze, kiedy zajdzie potrzeba jego użycia. Nie będziesz bezradny jak ogień będzie się rozprzestrzeniał.
Bez względu na to, jak skuteczne mamy środki gaśnicze, należy pamiętać,
że lepiej, taniej, łatwiej i bezpieczniej jest chronić niż gasić. |
Ostatnio zmieniony przez VOLVO189 dnia Pon 16:04, 26 Wrz 2011, w całości zmieniany 5 razy
|
|